Cumartesi, Temmuz 20, 2013

Dalyan’a; Mavi Yengeç ‘lere doğru...

 
Dalyan, Dalyan,Dalyan...
Dalyan’ı son 10 yıldır her yaz tatilinde ziyaret ederek doya doya keyfini çıkardığımı söyleyebilirim. Dalyan hakkında anlatılacak çok fazla hikaye var.

Dalyan’da ilçe merkezinde yemek yenilecek iyi bir mekan bulabilmek çok zor. Bu nedenle konakladığınız motel ve pansiyonun yemeklerinin iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Hemen tüm otel motel ve pansiyonlar aynı standartlara sahip. Kanal kenarında, Kaya mezarı manzaralı, küçük bahçeli... Odaların konforları da benzer. Benim için ise tercih sebebi temizlik, nezih ortamı ve lezzetli yemekleri. Bu özellikleri ise Engür Pansiyon’da bulabiliyorum. Engür Pansiyon, oda-kahvaltı hizmet veriyor. Kahvaltı standart. Akşam yemeği için ise sabahtan sipariş vermek gerekiyor.

Mavi Yengeç için:
Mavi Yengeç, Dalyan’da çekirdek çitler gibi her köşe başında yiyebileceğiniz bir yiyecek. Dolmuş teknelerle, kanaldan İztuzu Plajına giderken bir yolda mavi yengeç satıldığını görebilirsiniz. Ancak iyi temizlendiğinden ve taze pişirildiğinden emin olmak gerek. Her deniz kabuklusu gibi bayatlamış bir yengeç yemek sıkıntı yaratabilir. Akşam kaç yengeç yemek istediğinizi, pansiyon sahibesi Bircan Hanım’a sabahtan bildirirseniz, akşam doğru yeni yakalanmış, taze yengeçleri sofrada hazır edecektir.

Balık Yumurtası-Havyar
Dalko isimli kooperatif, Dalyan kefalinden elde edilen enfes havyarlar üretiyor. Şanlıysanız mumsuz havyar bulabilir ve hafif ızgara edilmiş havyarı kızarmış ekmek üzerine sürülen tereyağı yanında şölene çevirebilirsiniz. Havyar genelde Ağustos ayında yapılıyor, Ağustos öncesi bulabilmek çok zor.

Bircan Hanım’ın yemekleri
Bircan Hanım, taze mevsim sebzeleri ile lezzetli yemekler yapabilen bir işletmeci. Yukarıda belirttiğim gibi önceden ne istediğinizi söylemeniz yeterli.

Çoban Salatasını muhakkak denemelisiniz. Bunun yanı sıra bamyadan taze fasülyeye şakşukadan oturtmaya kadar, Kaya Mezarlarına karşı mutevazi bir sofrada Dalya’nın keyfine varabiliriz.

1 yorum:

  1. Merhabalar,
    Blogunuza internette yemek tarifleri ararken rastladım. Öncelikle çok tebrik ediyorum, blogunuzu inceledim, tarifleriniz hem çok leziz, hem de yapımı gayet kolay görünüyor. :) Uygun bir zamanınızda yeni açılan yemek tarifleri arama motorumuz Tarifbul‘a bir göz atabilirseniz çok sevinirim. İsterseniz siz de En İyi Tarif Blogları kısmımızda tariflerinizi sergileyebilirsiniz. Merak ettiklerinize SSS’den bakabilir veya bana mail atabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle

    YanıtlaSil

Alternatif Strasbourg Rehberi

Gezilerim hakkında yazarken  rehber ifadesini kullanmaktan aslında hiç hoşlanmıyorum.2-3 günlük tatillerle  kime nasıl rehberlik yapabil...