Cuma, Nisan 13, 2018

Is Clapton God ?"Clapton is God" ne demek biliyor musunuz? Aslında efsane haline gelmiş bir grafitti. 60'ların sonununa doğru , Clapton'ın Cream'deki performansıyla  efsane olma yolunda ilerlerken, hayranlarından birinin metro duvarına yazdığı söyleniyor. Eric Clapton ile tanışmama vesile olan  sloganı , kendisinin aslında hiç sevmediğini çok sonradan öğrendim.
ABD'de 2017 Ulusal Eleştiri Kurulu tarafından En İyi Beş Belgesel'den biri seçilen Eric Clapton belgeseli , 37. İstanbul Film Festivali kapsamında yayınlandı. Bugün izlediğim film tadındaki belgeselden dağılmış olarak çıktım. Etrafıma bakınca tüm salonda aynı darmadağın yüz ifadesi ve kızarmış gözleri gördüm. İlk gençlik yıllarımın en önemli kahramanlarından biri olan Clapton hakkında yazmaya da böyle karar verdim.

Film, BB King'in ölümü üzerine Clapton'un güçlükle yaptığı duygusal konuşma ile açılıp , BB King'in ölmeden önce verdiği son konserde Clapton hakkında yaptığı duygusal konuşma ile bitiyor. Clapton- BB King dostluğu benzerine zor rastlanır cinsten.
Trajik , hatta bu  kadar da olmaz dedirten hayatı , Clapton'nın müziğe sarılmasının en önemli nedeni. Hakkında bölük pörçük bazı bilgilere sahip olsak da , belgeselin gerçekçi kurgusu ile Clapton hayatını izliyor, onunla beraber yaşıyoruz. Annesi tarafından reddedilmesi, aşık olduğu kadın tarafından reddedilmesi ,uyuştucu ve alkol ile mücadelesi, küçük oğlunun ansızın ölümü ve diplerde sürünen bu olağanüstü yetenekli adamın küllerinden yeniden doğuşu. Tears in Heaven şarkısının can alıcı dokunuşu...

Clapton şarkılarını ilk kez  1989 yılında çıkardığı Journeyman albümü ile dinlemiştim. Internetin henüz kullanılmadığı yıllarda müzik dünyasından haber aldığımız kaynaklar Blue Jean dergisi ve Erhan Konuk'un Pop Saati programlarıydı. Clapton'ı  da Blue Jean dergisinde haber olup, Erhan Konuk çalmaya başlayınca tanıdım. Filmi bugün beraber izlediğim , benden çok daha öte Clapton hayranı olan arkadaşım Pınar, odasının duvarını kaplayan Clapton posterlerini , albümleri almak için  Kadıköy'e gelişini , Cream'in şarkılarını kasete çektirmek için nasıl kasetçi aradığını anlattı , gülüştük. Bizim yaşadığımız şehirde ise tek kasetçi vardı, aradığımız kaset burada yoksa ananemlere  (Aydın'a ) gidince alırız derdik.
1991'de oğlunu kaybedip yeniden müziğe sarılarak Unplugged albümünü yapması ,beni  Clapton ile bağlayan yol oldu. Buradan başlayarak geriye doğru Cream ve Yardbirds 'i böylece dinlemeye başladım.
Clapton'un hayatı ve müziği, yaşama bir şekilde tutunmak gerektiğini anlatıyor.
Düşüp dibe vursan da tekrar tekrar denemeli. Bu gücü sağlayacak , seni hayata bağlayacak iyi birşey muhakkak vardır.
Clapton için bu müzikti ....37.İstanbul Film festivali 'nin diğer yazıları KatiliÖldürmek ve TaksimHoldem analizlerini okumayı unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Golden Globe ve Oscar Arasındaki Farklar Nelerdir?

76.Altın Küre (Golden Globe) ödüllerini kazananlar 7 Ocak'ta açıklanmıştı.Altın Küre'nin aynı zamanda Oscar'ın habercisi olduğu...

En Çok Okunanlar